Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

narodowe czytanie 1209201707 września 2017r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białobrzegach odbyło się Narodowe Czytanie „ Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie kulturalne propagujące znajomość literatury narodowej zapoczątkował w 2012r. Bronisław Komorowski,a kontynuowane jest przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę.

Uroczystość zainaugurował dyrektor MGOK Zygmunt Andrzej Łukomski, witając przybyłych gości sekretarza Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi Sławomira Bieleckiego, pracownika biura poselskiego posła Dariusza Bąka, Bartłomieja Kowalczyka, profesor języka polskiego Halinę Najdę oraz nauczycieli i młodzież ze szkół: Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej.
Uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w klimat dramatu przez p. Halinę Najdę, poprzez piękny i wyniosły wstęp do życia autora Stanisława Wyspiańskiego. Wykład na temat okoliczności powstania Wesela oraz charakterystyka dzieła, dała wszystkim nowy pogląd na literaturę polską. Wesele jako wielkie dzieło wprowadza nas w historie Rzeczypospolitej oraz wzbudza refleksję.
W drugiej części spotkania goście wysłuchali wybranych fragmentów z Wesela przez p. Halinę Najdę, a czytane przez pracowników domu kultury oraz uczennice LO im. Armii Krajowej. Oprawę dla dzieła tworzyła piękna scenografia, zrobiona na tło XIX wiecznego Wesela.